Sleva 5 % pro registrované uživatele.
Jaké vlastnosti rozlišujeme u dřeva?
Dřevo má různé vlastnosti. Na základě nich je třeba uzpůsobit péči o něj. Pojďme se podívat na tvrdost, pevnost, pružnost, houževnatost a kresbu dřevin.
Vlastnosti dřeva
TVRDOST
Podle tvrdosti rozdělujeme jednotlivé dřeviny do 6 skupin na velmi měkké, měkké, středně tvrdé, tvrdé, velmi tvrdé a neobyčejně tvrdé. Přičemž obecné rozdělení je na měkká a tvrdá dřeva. Tvrdost předurčuje dřevo k jeho využití. Jedná o schopnost klást odpor proti oděru a vnikání cizího tělesa. Zajímavé je, že dřevo nemá všude stejnou tvrdost. Záleží na místě a směru řezu.
Měkké dřevo
Tento druh dřeva se snadno opracovává. Do této skupiny patří především u nás běžně dostupné jehličnaté dřeviny. Měkké dřevo jehličnanů bývá často využíváno pro konstrukční stavby. Jeho nevýhodou je větší tendence podléhat hnilobě a škůdcům. Mezi zástupce měkký dřevin se pak u nás řadí především smrk, borovice, jedle, topol, osika, lípa, vrba a olše.
Tvrdé dřevo
Toto dřevo je získáváno převážně z listnatých stromů – dub, ořech, třešeň, buk, švestka, habr, akát a jako běžný stavební materiál se příliš nevyužívá. Mezi tvrdé jehličnaté dřevo patří například modřín, přičemž nejtvrdším je pak tis. Dřevo listnatých strojů bývá často využíváno k estetickým účelům a na výrobu nábytku.
PEVNOST
Pevnost dřeva zase vyjadřuje odolnost dřeva proti trvalému vnějšímu namáhání. Podle druhu zatížení rozlišujeme pevnost v ohybu, ve smyku, v tlaku, v krutu a v tahu. Pevnost dřeva je tvořena především jeho hlavní složkou celulózou a má na ní rozhodující vliv směr vláken. Dřevo ve směru vláken má výrazně větší pevnost. Ve směru kolmém na vlákna má dřevo pevnost někdy až o polovinu nižší.
PRUŽNOST
Pružnost je schopnost dřeva vrátit se po uvolnění zatížení do původního tvaru. Čím má dřevo větší hustotu a širší letokruhy tím je pružnější. Pružnost suchého dřeva je daleko vyšší než pružnost syrového mokrého dřeva.
HOUŽEVNATOST
Houževnatost vyjadřuje schopnost odolávat dynamickému rázovému zatížení. Jedná se vlastně o sílu, kterou musíme na dřevo vynaložit, abychom jej zlomili. V těchto testech jasně vítězí listnaté dřeviny.
KRESBA
Kresba určuje dekorační hodnotu dřeva. Rozumíme tím texturu, která je tvořena letokruhy a dřeňovými paprsky. Dále pak barvu a lesk. Tyto vlastnosti dřeva můžeme ovlivnit jeho následným ošetřením. Například Argali olej nebo Argali lazura změní zatónování dřeva, ale díky své transparentnosti nechají kresbu vyniknout a neschovají ji.
Ať už hodnotíte na dřevě cokoliv, musíme si přiznat, že dřevo je supermateriál, který má celou řadu nenahraditelných vlastností, které nám moderní technologie stěží nahradí. I přes to, že se jedná o obnovitelný materiál je potřeba si ale neustále uvědomovat, že se jedná o materiál, který je stále více ohrožován zhoršováním životního prostředí a škůdci, a proto ho musíme chránit a nesmíme s ním plýtvat.
Zajímá vás téma stromů a dřeva? Doporučujeme článek Vyznáte se ve dřevě?