Sleva 5 % pro registrované uživatele.
Nejčastější chyby při natírání dřeva
Není od věci znát nejčastější chyby při natírání dřeva, se kterými byste se mohli během své práce setkat. O které se konkrétně jedná?
Vynecháváte impregnaci
Natíráte dřevo, které musí po celý rok čelit povětrnostním podmínkám? V tom případě nestačí, když venkovní nábytek, pergolu či dřevěná terasová prkna pouze obrousíte a poté nanesete nátěr. Po obroušení nezapomeňte nanést impregnaci, což je základní bezbarvý nátěr, který slouží jako preventivní ochrana dřeva proti houbám, plísním a zamodrání. Až poté, co ošetříte dřevo impregnací a necháte ji důkladně zaschnout, na něj můžete nanést svrchní nátěr.
Kombinujete mezi sebou nátěry od různých výrobců
Chcete-li dosáhnout stoprocentního výsledku, snažte se vyhnout další chybě, kterou lidé při natírání dřeva dělají. Tedy používají různé značky nátěrových hmot. Tato kombinace se vám nemusí vždy vyplatit, protože jednotlivé vrstvy na sebe nemusejí navazovat. Výrobci mají většinou v nabídce ucelený systém nátěrů. Ten zajistí dokonalé přilnutí jednotlivých vrstev a při dodržení správného pořadí a množství aplikací ještě zvyšuje ochranné vlastnosti jednotlivých přípravků.
V Argali pro vás máme bezbarvou impregnaci, dekorační lazuru či olej na dřevo, které slouží k ošetření venkovního dřeva a které spolu tvoří perfektní jednotu. Olej nebo dekorační lazura Argali dřevu dodají nejen nádhernou barvu, ale zároveň jej ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy a zašednutím. Impregnace zase poskytne dřevu ochranu před škůdci, hnilobou a zamodráním.
Nátěr nanášíte na vlhké či mokré dřevo
Jestliže budete na zahradní nábytek či terasová prkna nanášet impregnaci a posléze svrchní nátěr, dřevo by mělo být suché. Vlhkost dřeva musí být maximálně 20 %. Vyhněte se tedy další chybě při natírání dřeva, kterou je nanášení barvy na vlhký či dokonce mokrý povrch, který ještě dostatečně nevyschnul například po dešti. Jak se této chybě vyvarovat? Ujistěte se, že je dřevěný povrch před natíráním zcela suchý. Pro natírání si vyberte suché dny s minimální vlhkostí vzduchu a teplotami od 20 do 23°C.
Při natírání dřeva vám stéká barva
Co je další častou chybou při natírání dřeva? Když vám, i když se snažíte být maximálně opatrní, kape a stéká barva. Tento problém má hned několik příčin. Když jej odhalíte, můžete se mu pro příště vyhnout.
V prvé řadě může být barva, kterou používáte, příliš řídká. Před použitím ji proto důkladně promíchejte a poté vyčkejte zhruba několik minut, až se dostatečně zahustí. Při natírání dřeva vám barva může kapat i proto, že máte jednoduše příliš barvy na štětci. Štětec namočený v barvě tedy vždy otřete o okraj plechovky a do plechovky ho ponořte maximálně do poloviny.
Aby na natíraném dřevu nezůstávaly nevzhledné kapičky barvy a výsledek byl dokonalý, práci provádějte vždy za dostatečného světla. Dřevo natírejte ideálně venku pod širým nebem, ne však na přímém slunečním světle. Jestliže nátěr provádíte v interiéru, zajistěte si při práci dostatečné osvětlení a odvětrávání.
Natíráte dřevo za nevhodného počasí
Začala vám po nátěru venkovního nábytku praskat barva, nebo se dokonce odlupovat? Pravděpodobně je to tím, že jste jej natřeli za nevhodného počasí, které zapříčinilo, že barva nedostatečně přilnula k natíranému povrchu. Jaké chybě při natírání dřeva se tedy ještě vyhnout?
Nátěrům nesvědčí déšť, vlhko, mlha, nízké teploty, ale i příliš vysoké teploty nejsou vhodné. Nevhodný pro nátěr je i dřevěný povrch, který je hodně nahřátý od slunce. Nejlepší teplota venkovního vzduchu k natírání dřeva je mezi 20 až 23°C s relativní vlhkostí vzduchu cca 50%. Pokud si chcete dopředu naplánovat natírání zahradního nábytku či pergoly, sledujte pečlivě předpověď počasí, až poté se můžete pustit do práce.