Sleva 5 % pro registrované uživatele.
Proč používat impregnaci dřeva?
Dřevo je oblíbeným stavebním materiálem už po staletí. Vyniká nejen svou pevností a snadným zpracováním, ale i různorodostí dřevin, jejich vlastnostmi a vzhledem. Používá se jak v interiérech, tak i pro stavby v exteriéru. Neošetřené dřevo však ve venkovním prostředí trpí. Rychleji stárne a degraduje. Je méně odolné vůči povětrnostním vlivům, zamodrání, plísním a škůdcům. Jak se přiblížit jeho původnímu vzhledu?
Bez ošetření by dřevo nemělo zůstat. Postupujete správně pokud ošetřujete venkovní dřevo svrchním ochranným nátěrem. Pokud dodržíte pracovní postup a množství aplikace bude dřevo po nějaký čas ochráněno před vnějšími vlivy.
Jestli však chcete, aby vám nátěr vydržel co nejdéle a dřevo méně trpělo, doporučujeme udělat ještě jeden krok navíc a výrazně tak prodloužit životnost nátěru i dřeva pod ním. Jaký krok máme na mysli? IMPREGNACI.
Impregnace je ošetření dřeva nátěrem, který chrání dřevo před plísněmi, dřevokaznými houbami, hnilobou a dřevokaznými hmyzem. Je to první krok v ošetření dřeva, který doporučujeme nanést ještě před jeho montáží pod svrchní nátěr. Použití impregnace je zvlášť v hodné v místech, kde přichází dřevo do styku s vlhkostí a je vystaveno náročným povětrnostním podmínkám. Jsou to například zahradní domky, pergoly, altány, garážová stání, okna apod. Nesmíme ale zapomínat ani na stropní trámy nebo dřevěné konstrukce krovů. Toto dřevo je sice chráněno střešní krytinou, ale často se stává útočištěm dřevokazného hmyzu nebo dřevokazných hub. Následky poškození těchto nosných konstrukcí pak mohou být velice nepříjemné a oprava náročná nejen po finanční stránce.
Právě v souvislosti se dřevěnými nosnými konstrukcemi je často zmiňována i protipožární impregnace dřeva. Věděli jste, že v místech, kde hrozí větší riziko vznícení není vždy nutné dřevo nahrazovat jiným stavebním materiálem? Díky impregnaci proti ohni můžete požární odolnost dřeva výrazně prodloužit. Testy zkušebních institutů potvrzují, že požární odolnost dřeva je srovnatelná a mnohdy daleko vyšší než u nehořlavých stavebních materiálů.
Impregnaci dřeva lze provést několika způsoby:
- Povrchově – aplikace nátěrem, stříkáním nebo máčením. Snadný způsob aplikace, který je však časově náročnější.
- Tlakově – tento typ impregnace lze objednat jako službu u firem, které se profesionálně zabývají impregnací dřeva ve speciálních tlakových komorách. Jedná se o nejefektivnější způsob, díky kterému impregnace prostoupí hluboko do dřeva a poskytne mu tím kvalitní hloubkovou ochranu.
Impregnace je nabízena nejčastěji ve dvou barevných provedeních zelená a hnědá. Na trhu jsou k dostání i bezbarvé varianty, např. Argali bezbarvá impregnace, které jsou vhodné i pod světlé svrchní nátěry.
Použití impregnace má tedy převážně samá pozitiva. Mezi negativa se pak řadí chemické složení těchto látek a vyšší pořizovací cena impregnovaného řeziva. Mnozí ekologové totiž jistě poukáží na složení impregnačních, tedy biocidních látek, které se řadí mezi neekologické přípravky. Pokud jej používáte bezpečným způsobem dle návodu, při použití chráníte sebe i okolí a použitý odpad ekologicky zlikvidujete na místě k tomu určeném, jistě tím žádnou katastrofu nezpůsobíte. Vyšší pořizovací cena se vám pak vrátí ve formě ochrany dřeva a jeho delší životnosti, a to je k nezaplacení.