Sleva 5 % pro registrované uživatele.
Správný postup při nátěru dřeva
Nejdříve si musíme ujasnit, jaké dřevo natíráme. Nové nebo obnovujeme starý nátěr? V obou případech je důležité dodržet správný postup a zachovat tak dřevo zdravé co nejdéle. V případě, že natíráte již ošetřené dřevo, budete mít o něco více práce. Bez odstranění starého nátěru a pořádného očištění dřeva to nepůjde.
1. krok – OČIŠTĚNÍ
Pokud na dřevu zůstaly zbytky původního nátěru je nutné vše dostatečně obrousit či opálit a zbavit všech hrubých ploch. Zbrousit je vhodné i dřevo nové. Zašedlé zvětralé dřevo pak oživíte pomocí odšeďovače, který navrátí starému dřevu jeho původní vzhled. Takto ošetřené a vyschlé dřevo je připraveno na další ošetření.
2. krok – OCHRANA – IMPREGNACE
Dřevo v exteriéru, ale nejen to, je vhodné před konečným nátěrem ošetřit impregnací. Ta zajistí ochranu před plísní, zamodráním a dřevokazným hmyzem. Jedná se o bezbarvý nátěr, který díky své čirosti zachová původní kresbu dřeva, a kromě jiného zajistí i lepší přilnavost následných nátěrů. Na tento krok nezapomeňte ať už budete natírat nové či staré dřevo. Prodloužíte tak výrazně životnost dřeva. U dřeva v exteriéru, které přijde do kontaktu s vysokou vlhkostí, nemůžete impregnací nic pokazit. Doporučená je také pro dřevěné střešní konstrukce – krovy, které bývají často útočištěm dřevokazného hmyzu.
POZOR! Před aplikací jakéhokoliv přípravku musí být dřevo vždy suché. Pokud je povrch hrubý je nutné jej obrousit ve směru vláken a následně očistit. Impregnací natřete vždy celý povrch dřeva. V případě tvrdých dřev lze však ošetřit pouze řezné plochy – hrany, jimiž může do dřeva pronikat vlhkost.
3. krok – OBARVENÍ – LAZURA, BARVA, OLEJ, LAK
Tato vrstva má za cíl dodat dřevu požadovaný barevný odstín, a ještě více jej ochránit. Dnešní přípravky na dřevo jsou nabízeny v široké paletě barev od bezbarvých až po syté výrazné odstíny. Nejeden výrobce nabízí i možnost nechat si namíchat barvu přímo na přání. Při volbě finální nátěrového hmoty hraje důležitou roli i volba zachování přirozené kresby dřeva nebo naopak její plné překrytí. Lazury, oleje a laky jsou většinou transparentní. Barvy naopak plně krycí. Ať už se jedná o lazuru, barvu nebo olej vždy poskytnou dřevu další ochranu před povětrnostními vlivy, UV zářením, mechanickým poškozením, zašednutím, vlhkostí apod. Toto ošetření dřeva provádíme většinou minimálně ve dvou nátěrech, u kterých je nutné dodržet dobu schnutí. Po prvním nátěru je nutné dřevo obrousit jemným smirkovým papírem.
Velmi důležitá je také teplota a prostředí, ve kterém budete pracovat. Vysoké nebo naopak nízké teploty, přímé sluneční záření, vysoká vlhkost nebo vítr nejsou pro práci vhodné. Za takových podmínek se vám nebude s přípravkem dobře pracovat a výsledek vás jistě nepotěší. Stejně tak špatně zvolený způsob nanášení přípravku, jeho nedostatečné promíchání či nedostatečné zaschnutí mezi jednotlivými nátěry, to vše může negativně ovlivnit požadovaný výsledek.
4. krok – VČASNÁ OBNOVA STARÉHO NÁTĚRU
Uchovat si dřevo ve svém okolí zdravé a krásné vyžaduje věnovat mu pravidelně trochu své pozornosti. Natřít dřevo jen jednou nestačí. Je třeba včas odhalit škody na nátěru a ten pravidelně opravovat. Pokud obnovíte nátěr před jeho zničením předejdete tak mnohým škodám a ušetříte si i práci. Vlhkost, plíseň a škůdci tak nebudou mít šanci. Nátěr je nutné opravit přibližně jednou za 2 – 5 let, záleží však na náročnosti expozice, které je dřevo vystaveno. V náročných podmínkách může být doba obnovy výrazně kratší.
DOBRÁ RADA NA ZÁVĚR
Nové výzkumy a inovace stále zvyšují kvalitu moderních přípravků pro ošetření dřeva. Ke všemu je však potřeba přistupovat reálně. Zázraky očekávat nemůžete a bez práce to také nepůjde. S pravidelnou péčí a dodržováním všech zásad si však můžete být jisti, že jste pro prodloužení životnosti dřeva ve vašem okolí udělali maximum.